Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Festivalul Anului Nou Chinezesc

februarie 7, 2018 @ 8:00 am - 5:00 pm

Miercuri, 7  februarie 2018, Institutul Confucius din cadrul Universității Babeș-Bolyai a sărbătorit Festivalul Anului Nou Chinezesc. Evenimentul a avut loc în Auditorium Maximum în prezența unui public numeros format din iubitori ai culturii chineze.

Rectorul Universității Babeș-Bolyai, Academician Prof. Univ. Dr Ioan Aurel Pop, domnul Xia Lei, Șeful secției educație din cadrul Ambasadei Republicii Populare China și domnii Conf. Univ. Dr Nicolae Șera și Conf. Xia junsuo, directorii Institutului Confucius, în alocuțiunile care au precedat spectacolul artistic, au subliniat importanța momenului și rolul Institutului Confucius în promovarea limbii si culturii chineze în România.

Elevii si profesorii Institutului Confucius au delectat audienta cu momente artistice cu specific tradițional, și anume interpretare de melodii, scenete comice, dansuri și arte marțiale ce au îmbinat diferitele valențe ale culturii chineze.

Dată:
februarie 7, 2018