Ultimele Evenimente trecute

Examenul de competență lingvistică HSK

În 24 martie 2018 Institutul Confucius va organiza testarea pentru obținerea certificatului HSK de competență lingvistică în limba chineză. Examinarea are loc la Institutul Confucius din Cluj-Napoca și în centrele de predare afiliate din Arad, Baia-Mare, Oradea, Hunedoara și Bistrița.

Festivalul Anului Nou Chinezesc

Miercuri, 7  februarie 2018, Institutul Confucius din cadrul Universității Babeș-Bolyai a sărbătorit Festivalul Anului Nou Chinezesc. Evenimentul a avut loc în Auditorium Maximum în prezența unui public numeros format din iubitori ai culturii chineze.

Proiectul One Step Closer to China

În perioada noiembrie 2017 – iunie 2018, Institutul Confucius în parteneriat cu Asociația Vostok organizează seminarii de cultură și civilizație chineză în școli din zona rurală a județului Cluj. Lunar, profesorii Institutului Confucius se deplasează in diferite sate sau comune pentru a prezenta diferite aspecte ale culturii chineze elevilor și profesorilor interesati.